Szokujący opis z nocy poślubnej polskiej 4-latki. „Pan Młody oddał kał na łózko”

3

Niegdyś zwyczaje były przeróżne. Wymagano, aby przy świadkach udowodnić, że dana para rzeczywiście jest małżeństwem. Polegało to po prostu na demonstracyjnej nocy poślubnej pary młodej.

Królowa Jadwiga urodziła się w 1374 roku. Była ostatnią córką węgierskiego króla – Ludwika Wielkiego. Z racji dobrego rodowodu nie musiała długo czekać na kandydata na męża. Austriacki książę Leopold III z rodu Habsburgów zapragnął, by Jadwiga została żoną jego czteroletniego syna, Wilhelma. W XIV wieku Habsburgowie panowali w Austrii dopiero od stulecia. Klasyfikowani jako druga liga polityki w ówczesnej Europie, musieli  przypominać poddanym, o tym, że są spadkobiercami miejscowej dynastii Babenbergów.

Ludwik Wielki wiedział, że ciężko będzie mu znaleźć lepszego kandydata na męża dla swojej córki. Król posiadał dwa królestwa – polskie i węgierskie. Zamierzał je oddać swoim dwóm starszym córkom: Polskę Katarzynie a Węgry – Marii. Jadwidze nie pozostawało już nic. Pomimo swojego dobrego rodowodu, nie była w stanie nic dać swojemu przyszłemu małżonkowi. Książę Leopold doskonale o tym wiedział i szybko to zaakceptował. Poprosił Ludwika jedynie o to, aby pomógł mu w wojnie prowadzonej w północnych Włoszech, aby przyszła para młoda miała chociażby małe państewko. Do zaślubin doszło w Hainburgu, przy granicy austriacko- węgierskiej w 1378 roku.

Wczesnym latem spotkali się tam król Węgier i książę Austrii wraz z całą rzeszą dworzan, dostojników, służących, negocjatorów oraz biskupów czekających na ślub 4-letniej Jadwigi z 8-letnim Wilhelmem. Zaślubiny rozpoczęły się od podpisania intercyzy regulującej warunki małżeństwa, posagu, wiana oraz dziedzictwa. Jadwiga od tej pory miała wychowywać się w Austrii. Następnie odbył się ślub, wesele oraz kończąca uroczystości noc poślubna.

W  „Dopełnieniu szamotulskim”, plotkarskiej kronice spisanej w XV wieku przez anonima z Trzemeszna, można odnaleźć fragmenty o tym, jak książę Wilhelm z Habsburgów, nie będący w stanie zapanować nad swoimi nerwami, „w odrażający sposób pościel Jadwigi kałem zapaskudził”. Sytuacja – zapewne niezręczna dla gości, jak i dla samego księcia – nie rzutowała na ważność rytuału. Ślub uważano za zawarty, co potwierdzają dokumenty.

Discussion3 komentarze

  1. Ślub w 1378r i ” nagle” W „Dopełnieniu szamotulskim”, PLOTKARSKIEJ KRONICE spisanej w XV wieku pojawia się Szokujący opis z nocy poślubnej polskiej 4-latki. „Pan Młody oddał kał na łózko”. Faktycznie dla mnie SZOK , że dziennikarz nie ma ważniejszych tematów.

  2. Drzeweiej wywieszano nad ranem prześcieradło,aby pokazać ludowi,że małżeństwo z defloracją w tle zostało dokonane. Kupa na prześcieradle w dzisiejszej dobie jest oczywistym dowodem na to,że ślub dwóch kolegów przypieczętowanym został.

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ