Praca w krajach skandynawskich

0

Kraje skandynawskie są od Polski zarówno blisko, jak i daleko. Blisko, bo przecież z Kołobrzegu na wyspę Bornholm jest niecałe 100 km, a podróż do szwedzkiej Karlskrony to mniej niż 200 kilometrów. Daleko, gdyż za każdym razem należy wziąć pod uwagę podróż drogą morską lub lotniczą. Czy oraz w jakim stopniu ten fakt wpływa na atrakcyjność krajów skandynawskich jako miejsca pracy?

Podróż łatwiejsza niż myślisz

Choć na pierwszy rzut oka Morze Bałtyckie bardzo silnie oddziela nas od krajów skandynawskich, to tak naprawdę dotarcie tam jest bardzo łatwe. Wiele tanich linii lotniczych oferuje połączenia choćby z Polski do Szwecji lub Norwegii za bardzo niewielkie pieniądze. Wygodną opcją jest też skorzystanie z bardzo często kursujących promów. Podróż potrwa co prawda dłużej, ale w jej trakcie można się wygodnie zdrzemnąć a rano obudzić się już w Szwecji. Co z osobami, które nie chcą się rozstać z własnym samochodem? To również nie stanowi większego problemu. Można bowiem zabrać swoje auto na prom, można też pokonać całą podróż drogą lądową. Patrząc na to, jak na mapie wygląda Półwysep Skandynawski, wydaje się, że może się to wiązać z bardzo długą podróżą przez Republiki Bałtyckie i Finlandię, na szczęście istnieje już znacznie szybsza droga – przez Niemcy można dostać się do Danii a dalej imponującymi mostami do Szwecji. Wiemy już zatem, że kwestie dojazdu nie powinny być problemem. Pytanie natomiast, dlaczego chcielibyśmy podjąć pracę właśnie w krajach skandynawskich?

Wreszcie rozsądne zarobki

Szwecja i Norwegia – te kraje są najczęściej brane pod uwagę przez osoby szukające pracy na północy Europy – to duże kraje, w których jednak pracuje i mieszka stosunkowo niewiele ludzi. W rezultacie, mamy do czynienia z niedoborem rąk do pracy, co przekłada się oczywiście na konieczność oferowania przez pracodawców dużo bardziej atrakcyjnych stawek. Oczywiście, dla każdego “atrakcyjna stawka” oznacza inne kwoty, jednak biorąc pod uwagę, że średnio za godzinę pracy można otrzymać około 73 złote, a także biorąc pod uwagę fakt, że około 75% pracodawców zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników – sytuacja staje się dla osób poszukujących pracy dość komfortowa. Co ważne, nic nie wskazuje na to, by był to jednorazowy wynik – raczej jest to element znacznie dłuższego trendu.

Kraje pełne kontrastów i różnorodności

Ze względu na położenie geograficzne, kraje skandynawskie cechuje niezwykła różnorodność. I choć możemy powiedzieć, że w Polsce rejony górskie także różnią się od nadmorskich, a te od centralnej Polski – to mówimy tutaj o zupełnie innej skali. Zdecydowana większość populacji krajów skandynawskich zamieszkuje południową część terytorium. Im bardziej na północ, tym szybciej zmniejsza się gęstość zaludnienia. Bez względu zatem na to, czy najlepiej czujemy się w centrach dużych miast, czy też wolimy małe, ciche miasteczka i wsie położone z dala od większych skupisk ludności – z pewnością znajdziemy taki rejon, który spełni nasze oczekiwania.

Poszukiwanie pracy w praktyce

Osoby przyzwyczajone do sytuacji na polskim rynku pracy, mogą obawiać się poszukiwania pracy w krajach skandynawskich. Szczęśliwie sytuacja wygląda tam zupełnie inaczej. Na północy Europy to pracodawcy intensywnie poszukują pracowników. Obserwując oferty pracy zawarte na portalu https://www.pracujwunii.pl, szybko zauważamy, że choćby w Szwecji dostępnych od zaraz jest kilkaset miejsc pracy. Osoby obawiające się problemów z językiem ucieszą się wiedząc, że praktycznie wszędzie można porozumieć się bez najmniejszego problemu po angielsku, a są też oferty dla osób, które posługują się jedynie językiem polskim. Jeszcze bardziej atrakcyjnie wygląda sytuacja w Norwegii. Wspomniany wcześniej portal prezentuje prawie 2000 ofert pracy, z czego prawie 200 nie wymaga znajomości języka.

Czy zatem warto rozważyć na przykład Norwegię jako miejsce emigracji zarobkowej? Wydaje się że tak, gdyż mimo dość wysokich podatków możemy bowiem liczyć na wysokie pensje i dobry standard życia.

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ