Wake board czyli jak spędzić aktywnie wakacje

0

Planując wakacje często zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej będzie wypocząć i naładować swoje akumulatory. Niektórzy preferują leżenie na plaży i ewentualne kąpiele w wodzie, byle jednak się nie zmęczyć. Za to dla tych co nie usiedzą na piasku nawet minuty dedykowane są aktywne formy spędzania czasu. Szczególnie nad wodą polecam wake board.

Gdzie można pływać na desce

Do pływania na wake boardzie mamy specjalnie dostosowany wakespot, który jest odpowiednio przystosowany do pływania na deskach. Na wyposażenie takiego parku składa się wyciąg, zazwyczaj dwusłupowy. Na większych można spotkać nawet pięciosłupowe. Do tego często jest rozbudowane zaplecze.

Przykładowo w Wakeprku w Goczałkowicach-Zdroju mamy dwa wyciągi w systemie 2.0 do tego jest jeszcze wypożyczalnia sprzętu, gdzie można się zaopatrzyć w deskę i kamizelkę. A po pływaniu na odpoczynek można się udać do baru skąd mamy ładny widok na akwen.

Sprzęt do pływania na wake boardzie

Wake board to sport, który bez odpowiedniego sprzętu nie da się praktycznie uprawiać. Obecne kształty i rodzaje desek były przez lata modyfikowane i dopracowywane. Dlatego teraz mamy ogromny wybór w zależności od stylu czy sposobu pływania. Dzieli się je ze względu na:

  • elastyczność – te bardziej miękkie są dedykowane dla wake parków z wyciągami;
  • szerokość – też ma znaczenie, szersza deska ma lepsze wybicie, oraz bardziej stabilniejsze lądowanie;
  • rocker – inaczej jest to zakrzywienie, profil deski z czego dla początkujących jest dedykowana jest deska z rokcerem ciągłym, wybacza dużo błędów;
  • finy – są to elementy na spodniej stronie deski kształtujące jej stabilność. Mogą być wkręcane bądź wbudowane, te ostatnie są na deskach do pływania po przeszkodach w wake parku.

Poza wyborem odpowiedniej deski jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Koniecznością na wyposażeniu Ridera jest kamizelka wypornościowa. W razie upadku do wody utrzymuje górną część ciała człowieka na powierzchni.

Jak pływać na wake boardzie

Ogólnie nauka pływania na wake boardzie nie należy do trudnych. Fakt jednemu będzie łatwiej innemu trudniej i jest to bardziej uwarunkowane osobistymi predyspozycjami. Przy czym liczy się bardziej niż siła umiejętność zachowania równowagi. Świadczy o tym fakt, że pływać się uczą nawet 7-latki.

Startuje się najczęściej z podestu, siłą napędową jest wyciąg. Drążek, który nas będzie holował przez wodę, należy trzymać obiema rękami na początku. Kiedy wyciąg rusza należy powoli zsunąć się na wodę. Częstym błędem widocznym już na początku jest ciągniecie liny do siebie. To szybka droga do utraty równowagi i kąpieli.

Kiedy jesteśmy już na wodzie należy przyciągnąć drążek (bar) do przedniego biodra. W ten sposób ustabilizujemy swoją postawę. Manewry wykonujemy zmieniając położenie środka ciężkości na odpowiednią stronę. Jak widać pływanie wcale nie jest trudne. Przynajmniej jeśli uprawiamy sport cały rok, nie tylko od święta. Ponadto jest to fajny pomysł na wypad grupowy z przyjaciółmi i sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Źródła:

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ