Czy konto dla nastolatka to dobry pomysł?

2

Banki coraz częściej oferują konta dla młodzieży. Zastanówmy się jednak, czy jest to produkt rzeczywiście nastolatkom potrzebny, a może wiąże się jedynie ze spełnianiem chwilowych kaprysów najmłodszych. Czy konta dla nastolatków to dobry pomysł? Jaką decyzję powinni podjąć rodzice? Sprawdź już teraz.

Świadomość finansowa od najmłodszych lat

 

Eksperci rynku finansowego są w tej sprawie jednogłośni. Ich zdaniem, im wcześniej dziecko pozna mechanizmy funkcjonowania świata pieniędzy, tym lepiej. Rodzice, którzy przekazują swojej latorośli informacje dotyczące finansów od najmłodszych lat, mogą być pewni, że dziecko sprawnie poradzi sobie z tym tematem w dorosłości.

 

Weźmy pod uwagę, że do tej pory Polacy wydawali więcej, niż zarabiali. Do tego nie mieliśmy szansy na generowanie jakichkolwiek oszczędności. Do tego zadłużaliśmy się i niechętnie trzymaliśmy pieniądze w banku. W obliczu nowoczesnej bankowości i tak licznych programów wsparcia wydaje się koniecznym, by już w okresie młodzieńczym uczyć się racjonalnego korzystania z dostępnego kapitału.

 

Konto dla młodzieży, które da poczucie samodzielności

 

Samodzielne decyzje dotyczące wydawania zgromadzonego kapitału, będą uczyć najmłodszych zarządzania finansami. Z reguły to nauka metodą prób i błędów. Nastolatek uczy się szacunku do pieniędzy, szybko uzyska też sprawność rozdzielania swojego kapitału. Najmłodsi będą mieli szansę nie tylko swobodnego wydawania, ale też oszczędzania. To podstawa, by w przyszłości mogli rozsądnie wydawać zarobione pieniądze.

 

Dostęp do nowoczesnych technologii

Kieszonkowe to już tradycja. Statystyki pokazują, że rodzice decydują się przekazywać określoną kwotę pieniędzy swoim dzieciom najczęściej wtedy, gdy zaczynają one edukację szkolną. Przeciwnicy uznają, że jest to jedynie jeden z czynników, który wpływa na rozpieszczanie dzieci. Finansiści twierdzą jednak zupełnie coś innego. Ich zdaniem to pierwszy krok do racjonalnego wydatkowania.

 

Co ważne, zakładając dziecku konto dla młodzieży, rodzice mają pewność nie tylko bezpieczeństwa przekazywanych środków. Mogą mieć nad nimi pełną kontrolę, a ich latorośl ma styczność z nowoczesną bankowością. Dzisiaj z innowacyjnych rozwiązań, jakie oferują banki, korzystają właśnie najczęściej osoby młode. W ich przypadku gotówka już dawno odeszła do lamusa. Dzisiaj przede wszystkim zarządza się wirtualnym pieniądzem. Prognozy na przyszłość jasno wskazują, iż bankowość będzie coraz bardziej technologiczna i pośrednia. Najmłodsi klienci powinni nadążać nad zmianami i uczyć się zarządzania pieniędzmi w nowoczesny, mobilny sposób.

 

Pod kontrolą rodziców

Cieszy fakt, że konto dla młodzieży z jednej strony daje swobodę zarządzania własnymi środkami, z drugiej jednak wszystkie decyzje zakupowe mogą być jeszcze nadzorowane przez dorosłych. Dzięki pełnemu dostępowi do rachunku i możliwości ustawiania pewnych ograniczeń – na przykład limitu dziennych wypłat gotówki czy transakcji zakupowych z wykorzystaniem karty płatniczej, rodzice mają jeszcze nadzór nad decyzjami finansowymi swoich latorośli. Dzięki temu mogą reagować i edukować, wskazywać odpowiednią ścieżkę.

Discussion2 komentarze

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ