Jak wybrać nagrobek? – poradnik

3

Decydując się na zakup nagrobka chcemy być pewni, że wybrany przez nas pomnik będzie pełnił swoje funkcje przez lata. Aby się tak stało, należy wybrać nagrobek z bardzo solidnego surowca. Radzimy, czym kierować się przy wyborze nagrobka.

Rodzaje nagrobków

Decyzja o wyborze nagrobka nie jest łatwa do podjęcia. Dużą rolę odgrywają w tym przypadku emocje związane z przykrym wydarzeniem, jakim jest śmierć bliskiej osoby. W takiej chwili należy jednak przezwyciężyć czarne myśli i skoncentrować się na chwilę na bardziej przyziemnych rzeczach.

Nagrobek ma w sposób godny upamiętniać zmarłego, dlatego warto zastanowić się nad jego wyborem. Choć często podyktowany jest on finansami, to jednak nie warto na nim oszczędzać. Nagrobek ma bowiem służyć przez długie lata, dlatego istotne jest, by był wykonany z trwałego materiału – tłumaczy ekspert reprezentujący Zakład Kamieniarski Stanisława Guzika.

Polacy najchętniej decydują się na nagrobki osadzone na mogile ziemnej, dedykowane jednej lub dwóm osobom. Obecnie coraz rzadziej wykonuje się grobowce przeznaczone dla całych rodów, są one mocno wypierane przez pomniki. Nagrobek można bowiem wykonać w prawie każdym kształcie i rozmiarze, jednak im będzie on większy, a projekt bardziej skomplikowany, tym większy będzie koszt jego realizacji.

Najczęściej wybierane są proste pomniki, do których należą nagrobki foremne pojedyncze lub podwójne.

Wybór nagrobka – jaki materiał?

Nagrobki wykonuje się z konglomeratów, kamieni naturalnych i lastryko. W Polsce największą popularnością cieszą się nagrobki z kamieni naturalnych, gdyż wyróżnia je wyjątkowa trwałość i odporność. Ponadto, wyglądają bardzo estetycznie.

Nie jest wskazane wykonywanie nagrobków z marmuru, ponieważ nasz klimat może go zniszczyć. Marmur to skała wapienna, która pod wpływem wody i mrozu ulega erozji, więc po 10 latach konieczna byłaby wymiana nagrobka. W naszym kraju najczęściej stosowanym materiałem do stworzenia nagrobka jest granit, choć jego wybór również jest dość ryzykowny. Co ciekawe, w ofertach kamieniarzy można znaleźć nie tylko czarne i szare nagrobki granitowe, ale także kolorowe – w tym czerwone i zielone.

Duże oczekiwania

Warto pamiętać, że choć oczekiwania wobec skały naturalnej wiążą się z gwarancją trwałości nagrobka, to tak naprawdę nie tylko materiał zadecyduje o żywotności grobu, ale także solidność jego wykonania, dlatego warto skorzystać z usług rzetelnego wykonawcy.

Podsumowując, wybierając nagrobek warto kierować się nie tylko jego ceną i własnym gustem, ale także trwałością surowca, z którego ma być on wykonany oraz renomą firmy, której zlecamy jego realizację.

Discussion3 komentarze

  1. Bardzo dobry artykuł. Myśmy wybierali nagrobek w Rzeszowie i po odwiedzinach w paru zakładach niejednokrotnie proponowano nam te materiały jakie kamieniarze sami woleli nam sprzedać. Szczególnie tam gdzie mieli same nagrobki do sprzedaży a nie produkowali ich sami. Trafiliśmy również do zakładu kamieniarskiego w okolicach Rzeszowa i tan wytłumaczyli nam jakie są kamienie i z jakich można zrobić. Decyzja należała do nas. Ponadto został wykonany dla nas projekt nagrobka i dopiero po akceptacji właściwego projektu firma ZAKO z Zaczernia zrealizowała go na cmentarzu.
    Polecam tę firmę. Naprawdę solidne podejście do klienta.

  2. Polecam firmę kamieniarską ze Skierniewic “Kowalczyk”. Robią piękne nagrobki, a w swojej ofercie posiadają kamień z całego świata. Można kupić model standardowy, można przedstawić swoją wizję, bo nagrobki na indywidualne zamówienie również są robione.

    • Ja u tego kamieniarza zamawiałam blaty do kuchni :)) Faktycznie zrobił dobrze, bez opóźnień. Blaty bez uszkodzeń, łatwe w pielęgnacji. Widziałam nagrobki tudzież pomniki ich autorstwa i z daleka widać, że to kawał porządnej roboty.

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ