Tanie mieszkania we Wrocławiu

0

Tanie budownictwo spółdzielcze skończyło się już wiele lat temu. Były próby TBS-ami, które nie do końca sprawdziły się w zderzeniu z rzeczywistością. Dzisiaj króluje rynek deweloperski, który jednak nie jest dla każdego. Czy jest szansa na przywrócenie taniego budownictwa mieszkaniowego?

Wojciech Umiński z GRI Polska uważa, że właśnie w tej chwili jest szansa dla wszystkich, których nie stać na drogi kredyt w banku, że to budownictwo spółdzielcze jest w stanie zaspokoić głód mieszkaniowy w Polsce. Bo spółdzielnie nie są nastawione na zysk, lecz na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych swoich członków. Narodowy Program Mieszkaniowy

Dlaczego spółdzielnia mieszkaniowa?

Spółdzielcze mieszkanie lokatorskie ma kilka podstawowych zalet:

  1. Niska kwota wpłaty własnej
  2. Brak potrzeby zaciągania kredytu w banku przez mieszkańca
  3. Wygodna spłata w równych ratach bezpośrednio do spółdzielni
  4. Możliwość przekształcenia mieszkania w odrębną własność w każdej chwili na żądanie lokatora
  5. Niska cena metra kwadratowego w związku z faktem, że spółdzielnia działa bezzarobkowo i nie obciąża inwestycji zyskami, jak w przypadku inwestycji deweloperskich

Gdzie budują spółdzielnie mieszkaniowe?

Spora liczba spółdzielni mieszkaniowych w Polsce posiada jeszcze grunty inwestycyjne. Niektóre rozpoczęły już przygotowania związane z przystąpieniem do Narodowego Programu Mieszkaniowego budowy mieszkań w systemie lokatorskim. Te spółdzielnie będą budowały często w bardzo atrakcyjnych miejscach, niejednokrotnie w atrakcyjnych dzielnicach.

Niestety nie wszyscy takie grunty posiadają. Jak się jednak okazuje nie musi to stanowić przeszkody w planach inwestycyjnych. Jest bowiem możliwość pozyskania gruntów gminnych.

Jeśli jednak nie ma możliwości budowy w dobrze zurbanizowanych już terenach, pozostają obrzeża miast. Każde miasto rozwija się na zewnątrz. Tam grunty są tańsze, a za kilka lat osiedla zostaną wchłonięte przez miasto.

Nowe spółdzielnie mieszkaniowe

Kolejną ścieżką rozwoju budownictwa spółdzielczego jest powstawanie nowych spółdzielni mieszkaniowych. Ten proces już się rozpoczął, a wszystko za sprawą Narodowego Programu Mieszkaniowego budowy mieszkań lokatorskich.

W Lutyni, nieopodal granicy Wrocławia powstaje nowa spółdzielnia mieszkaniowa, która planuje budowę najnowocześniejszego osiedla w regionie. Ruszyły już zapisy na mieszkania, co z pewnością zainteresuje mieszkańców Wrocławia i okolic. Więcej na ten temat można przeczytać w tutaj: Mieszkania Lokatorskie (https://mieszkanialokatorskie.pl/nowa-inwestycja-mieszkaniowa-dla-wroclawia.html)

 

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ