Transport osób zmarłych

2

Śmierć bliskiej osoby to przede wszystkim ból i niekończący się żal. Żałoba w wielu przypadkach utrudnia godne odprowadzenie osoby zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku – fakt ten w pełni respektują zakłady pogrzebowe, oferując kompleksową obsługę ceremonii pogrzebowej, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, również transport osoby zmarłej na terenie kraju lub Europy.

Transport osoby zmarłej – niezbędne formalności

Większość osób korzysta zazwyczaj z usług najbliższego zakładu pogrzebowego, który znajduje się w okolicy. Sytuacja ulega jednak diametralnym zmianom w przypadku, gdy konieczny jest transport osoby zmarłej z odległej części kraju lub Europy. Międzynarodowy transport osób zmarłych to zadanie trudne, żmudne i wymagające pod względem formalnym – nie każdy zakład pogrzebowy posiada uprawnienia do wykonywania tego zadania.

W sytuacji śmierci poza granicami kraju, konsul ma obowiązek poinformować rodzinę o śmierci bliskiej osoby, nie mniej jednak sprowadzenie ciała do Polski, jak również organizacja ceremonii pogrzebowej leży w gestii najbliższych.

Transport osoby zmarłej może wykonać wyłącznie firma posiadająca odpowiednie uprawnienia oraz sprzęt. Konieczne jest także zaświadczenie wydane przez polskiego konsula, potwierdzające zgodę na transport osoby zmarłej do Polski. Niestety, są to czynności, które wymagają uiszczenia odpowiednich opłat.

Czynności administracyjne w imieniu rodziny lub innej osoby upoważnionej może wykonać firma pogrzebowa, której zlecono transport osoby zmarłej do Polski. Aby tego dokonać, zakład pogrzebowy musi uzyskać od osoby uprawnionej do organizacji pogrzebu następujące dokumenty:

  • wniosek o wydanie zezwolenia na sprowadzenie zwłok z zagranicy lub wniosek o sprowadzenie prochów;
  • wniosek o dokonanie odprawy sanitarnej;
  • upoważnienie firmy do załatwienia wszelkich formalności związanych z wysyłką ciała;
  • upoważnienie na sprowadzenie ciała (prochów) do Polski w celu pochowania na cmentarzu;
  • upoważnienie do odebrania rzeczy osobistych;
  • upoważnienie do odbioru trzech egzemplarzy międzynarodowego aktu zgonu;
  • upoważnienie do Medycyny Sądowej na odebranie ciała.

Jeśli transport osoby zmarłej do Polski będzie realizowany drogą powietrzną, konieczne jest także  zaświadczenie ze szpitala o balsamowaniu zwłok, a nierzadko obecność osoby towarzyszącej.

Transport osoby zmarłej drogą lądową może być odbyć się wyłącznie za pomocą środka transportu odpowiednio przystosowanego do tego przedsięwzięć. Priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo sanitarne oraz techniczne. Mowa tu o dedykowanych autokarawanach, którymi dysponują zakłady pogrzebowe, oferujące m.in. transport osoby zmarłej z zagranicy. Warto pamiętać, że pojazdy tego typu poza odpowiednim wyposażeniem, muszą być w specjalny sposób oznakowane. Konieczne jest także odizolowanie części przeznaczonej na transport osoby zmarłej, wyposażonej w dodatkowe elementy, które zapewnią stabilne utrzymanie trumny lub urny.

Po przywiezieniu osoby zmarłej na miejsce pochówku, należy dokonać możliwie szybkiego pochówku, bez otwierania trumny.

Discussion2 komentarze

  1. Will you be offering any package deals for next years Magic Millions? I am looking at accommodation, entry to the Saturday race meeting, entry for one day of horse sales and transport to and from. In total, 3-4 days accommodation in self contained unit in Surfers Paradise for 2 adults. online pharmacy

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ